GaRDoS Production
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

[HE] הרעלת סלמונלה הסבר, תסמינים והטיפול

3 posters

Go down

[HE] הרעלת סלמונלה הסבר, תסמינים והטיפול Empty [HE] הרעלת סלמונלה הסבר, תסמינים והטיפול

Post by ErnestMarua Mon Aug 10, 2009 5:12 am

המאמר לא הועתק מי שום אתר אלה סוכם על ידי "מקורות חוכמה" תיזהרו מאוכל ירוק אחרת תהפכו לירוקים

הרעלת סלמונלה הסבר, התסמינים והטיפול

[HE] הרעלת סלמונלה הסבר, תסמינים והטיפול T_198569_070324_%D7%A1%D7%9C%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%9C%D7%94_%D7%A7%D7%A0%D7%93%D7%99%D7%AA

חיידקי סלמונלה הם הגורם השכיח ביותר להרעלת מזון. הם עלולים לחדור לבשר בקר עוף המהווים חלק מתפריטנו, עוד לפני שהאוכל עולה על שולחננו, כלומר בעוד הפרה או העוף בחיים. ברגע שבעל-חיים נפגע בסלמונלה הוא נהפך ל"נושא"; הוא מפריש את החיידקים בצואה שלו, ואם התנאים מתאימים יכולים החיידקים הללו להחזיק מעמד על פני הקרקע עד ארבעה חודשיים. מובן שלא עובר זמן רב וגם מי השתייה של בעלי-החיים מזדהמים, והזימהום מועבר לבהמות ולעופות אחרים.

גם בשיטות העיבוד המודרניות מאפשרים לסלמונלה להתפשט ביתר קלות, ותכופות אין הזיהום שפקד את המשק מתגלה, שכן בעלי-חיים הנפגעים אינם מראים שום סימני מחלה. כאשר בעל-החיים הנגוע מגיע לשוק או לבית-המטבחים, נחשפים לחיידקים עוד עופות ובהמות, בייחוד אם אין שומרים כראוי על כללי התברואה והגהות של העובדים.

בשר המזוהם בסלמונלה אינו נבדל מבשר בלתי-נגוע, והוא נמכר לסיטונאים או למפעלים לעיבוד בשר בדרך רגילה. ברם, הישול הבשר הנגוע, אם בבית ואם במהלך העיבוד התעשייתי, משמיד את החיידקים המזיקים, ואם שומרים את הבשר המבושל בנפרד מבשר נגוע, מועט החשש שהמזון ישוב ויזדהם. הסכנה מתעוררת כאשר אין מבשלים
את הבשר זמן רב די הצורך בטמפרטורה הגבוהה הנדרשת כדי להשמיד את הסלמונלה. דבר זה עלול לקרות בנקל בעוף קפוא, למשל, שאין מניחים לו להפשיר כליל לפני בישולו. אם העוף נגוע, מצויים החיידקים בעיו ועלולים בנקל לעבור בעת ניקוי הבשר לחלקים הפנימיים של המוצר המוכן לצלייה או לבישול. אם מבשלים תרנגולת גדולה, או תרנגול-הודו ממולא בבשר נקניק או בכל מילוי אחר בטמפרטורה נמוכה מדי, באופן שהחום אינו חודר עד למרכזו של העוף בשיעור מספיק, נוצרים תנאים אידאליים להתרבות החיידקים. גם החזקת בשר מבושל למחצה בתנאי חום במשך שעות רבות מספק תנאים אידיאליים להתרבות חיידקים; זו הסיבה לכך שיש להתייחס בחשדנות לבשר-עוף הנצלה בכמויות גדולות בחנויות למימכר מזון מוכן. הרעלת סלמונלה עלולה להיגרם גם על-ידי חלבוני ביצים נגועים, שאין מבשלים אותם לפני האכליה ומצויים במקצפת או בציפוי לעוגה.

התסמינים

אם איתרע מזלך לאכול מזון נגוע בסלמונלה, תיתקף בדרך-כלל בשלשול המתרחש 12 עד 48 שעות אחרי האכילה. לעיתים זהו שלשול קל העובר מהר, אך לא תמיד הוא כזה. חומרת התסמינים משתנה מאדם לאדם בהתאם לכמות המזון הנגוע שנאכלה ולכושר התנגדותו הטבעי של הגוף. מלבד שלשול תסבול, קרוב לוודאי, גם מחום ומכאבי ראש, אך הרגעלת סלמונלה אינה גורמת בדרך-כלל לבחילה או לכאב בטן, אם כי מדי פעם תסמינים אלה עלולים להתלוות להרעלה. לרוב נעלמים התסמינים אחרי שלושה או ארבעה ימים, כשמדובר באדם שבריאותו תקינה. ברם, אנשים שלקו במיפגע עלולים להישאר נושאי המחלה במשך חודשיים אחדים, שכן על אף שהתסמינים נעלמו זה כבר, עלולים החיידקים להישאר חיים במעיים ולהיפלט עם הצואה. משום כך כה חשוב לרחוץ את הידיים אחרי הליכה לבית-שימוש, ובייחוד לפני שניגשים להנכת מזון. רחיצת הידיים חשובה שבעתיים אם אתם סובלים מקלקול קיבה.

הטיפול

במקרים קלים אפשר להסתפק בשהייה של יום אחד במיטה. כמו כן הכרחית שתיית כמות גדולה של משקאות קלים או מים כדי למלא את מקום הנוזלים, שנפלטו מן הגוף בגלל השלשולים וההקאות. תערובת של קאולין ומורפין שאפשר לקנות בבית-מרקחת יכולה לעזור במקרה שהשלשול אינו נפסק. מומלץ להימנע מאכילת אוכל מצוק במשך יום או יומיים. משלושה ימים, יש לקראו לרופא. אם הנפגעים הם תינוקות, ילדים רכים או קשישים, יש להיוועץ ברופא אחרי הופעת התסמינים הראשונים. אובדן נוזלים מחמת שלשול נמשך או הקאות עלול לגרום להתייבשות מהירה, ואם החולה לא יטופל בדחיפות עלולות להיגרם תוצאות חמורות.
אין נוהגים לתת אנטיביוטיקה לאנשים הסובלים מהרעלה, שכן תרופות אלה פועלות דרך מחזור הדם, בעוד החיידקים האמורים חבויים במעיים. למעשה, אנטיביוטיקה עלולה להפריע למנגנון ההגנה הטבעי של הגוף לפעול נגד הזיהום
ErnestMarua
ErnestMarua
GaRDoS/Co-Worker
GaRDoS/Co-Worker

Reputation Level : 6

Back to top Go down

[HE] הרעלת סלמונלה הסבר, תסמינים והטיפול Empty Re: [HE] הרעלת סלמונלה הסבר, תסמינים והטיפול

Post by BboyNikey Mon Aug 10, 2009 5:19 am

תודה רבה למראת שאני יודע זאת כי אני אוכל עכבישים ונמלים וכל מני חרקים שמותר ...
כי אני כמו השורד שבדיסקברי !
תודה !
BboyNikey
BboyNikey
Sports, Design & Techsupport Moderator
Sports, Design & Techsupport Moderator

Reputation Level : -1

http://www.tusa.co.il/user/5/986/bboynikey.html

Back to top Go down

[HE] הרעלת סלמונלה הסבר, תסמינים והטיפול Empty Re: [HE] הרעלת סלמונלה הסבר, תסמינים והטיפול

Post by ErnestMarua Mon Aug 10, 2009 5:22 am

החיידק הזה ניטפל בעיקר לעופות ולפרות לאוכל שאוכלים אנשים שלא חיים על אי בודד או בעדות אפריקניות אלה בערים מודרניות אין לי בעיה אם האכילת ג'וקים ועכבישים אכילים גם אני הייתי רוצה לטעום או אפילו לאכול כמו ארוחה באמת אבל לא מוחרים אותם בשום מקום ולמצוא לבד זה יכול להיות מסוכן כי אני לא מתמצא בחרקים אבל החיידק הזה קשור יותר לעופות כבשים דגים לאכול הפשוט והרגיל
ErnestMarua
ErnestMarua
GaRDoS/Co-Worker
GaRDoS/Co-Worker

Reputation Level : 6

Back to top Go down

Post by Admin Mon Aug 10, 2009 1:17 pm

והאדמין פתאום בא... רוצה לראות משהו נורמאלי ומה הוא רואה<?
שני חולי נפש מדברים על אכילת ג'וקים...
חח סתם

איזה מגניב זה...
פתאום אני בא כזה ברגעים לא צפועים וכותב משו דפוק כי יש לי מצב רוח טוב כי ברגע זה אני מדבר אם ברוק...
Admin
Admin
GaRDoS Administrator
GaRDoS Administrator

Reputation Level : 11

https://gardos.forumisrael.net

Back to top Go down

Post by Sponsored content

Sponsored content

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics