GaRDoS Production
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

[HE] בסוגי צדעת (מיגרנה)- גורמיהם וטיפולם

Go down

[HE] בסוגי צדעת (מיגרנה)- גורמיהם וטיפולם Empty [HE] בסוגי צדעת (מיגרנה)- גורמיהם וטיפולם

Post by ErnestMarua Sat Aug 08, 2009 3:48 am

המאמר לא הועתק מי שום אתר אלה סוכם על ידי "מקורות חכומה" תשימו לב לסימנים שגופכם מעצב

סוגי צדעת (מיגרנה)-גורמיהם וטיפולם


[HE] בסוגי צדעת (מיגרנה)- גורמיהם וטיפולם Images

סוגים שונים של צדעת זוהו בעזרת מחקרים שנערכו באחרונה. ברם, אחדים מאלה נדירים ביותר. סוגי הצעדת השכיחים ביותר מוכרים מזה זמן ונמנים להלן.

צדעת נפוצה

כאבי ראש חוזרים עלולים לתקוף את שני צידי הראש או מחציתו האחת בלבד, כשמשך ההתקף הוא בין שעתיים לשלושים שעות. כאבי הראש מלווים לעיתים בחילות והקאות; כמו כן עלולים להופיע ליקויים בראייה, כגון ראייה מטושטשת או עיוורון חלקי, אם כי תסמינים אלה קשורים בדרך כלל הצדעת קלאסית.
צדעת נפוצה מתחילה במקרים רבים בגיל ההתבגרות או מאוחר יותר, ובסופו של דבר פוגעת באחד מכל עשרה מבוגרים. לעומת זאת, פחות משני אחוזים לוקים בצעדת קלאסית וסוגים אחרים של צעדת נדירים עוד יותר.

צעדת קלאסית

ההתקף מתבטא בכאס ראש פועם בצד אחד של הראש. התסמינים עשויים לכלול עיוורן חלקי או זמני, ראיית הבזקי אור, הקאות ורגישות קיצונית לאור ולקול. לפני ההתקף עלולים להופיע סימני אזהרה אחרים, כגון חולשה ודקירות בגפיים ושינויי מצב-רוח. סימנים אלה מופיעם בדרך כלל כעשרים רגע לפני כאב הראש.

צדעת באסילית

סובלות ממנה בעיקר נערות מתבגרות ונשים צעירות. סוג זה קשור בהפרעות בעורק מסוים המספק דם לחלק האחורי של המוח. סחרחורת, חוסר יציבות, עיוורון זמני ועלפונות מתלווים תכופות לכאב הראש.

כאב ראש מקובץ

סוג נדיר זה של כאב ראש כאחת מצורות הצדעת, אף על פי שהוא פוגע כמעט אך ורק בגברים. הכאב מופיע במרווחי-זמן קבועים, פעם או פעמיים ביום, ונמשך בין שעה אחת לשלוש שעות. הסובל מכאב ראש כזה מתעורר בדרך כלל בעטיו השכם בבוקר. גם שתיית אלכהול עשויה לגרום להתקף.
הכאב העז והדוקרני עלול להתרכז סביב עין אחת, אוזן אחת או לחי אחת. יש שהוא מלווה הפרשת דמעות, גודש באף וסמוק בצד הפגוע.

הטיפול

בזמן התקף מומלץ לשכב בחדר שקט ומאופל ולנסות לישון. משככי-כאבים כגון אספיריון ופרצטמול עשויים להיות יעילים מאוד, אם הם נלקחים מייד עם הופעת ההתקף, והשפעתם מהירה יותר, אם נוטלים אותם בצורה מסיסה. אם מככי-הכאבים הנקנים בבית-מרקחת אינם עוזרים, או אם כמות התרופות הנצרכת מדי שבוע היא גדולה, יש לפנות לרופא. בני אדם נבדלים מאוד זה מזה במידת היענותם לתרופות השונות להקלת כאבים או למניעת התקפים. הרופא עשוי לרשום תרופות, שיש ליטול אותן בקביעות כדי למנוע או להחליש את ההתקפים, ואפשר שירשום תרופת-ארגעה, שיש לקחתה בזמן ההתקף. לעיתים ממליץ הרופא על תכשיר הכולל משכך-כאבים ותרופה נגד בחילה או סם שינה, כדי להפיג את הבחילה.

מציאת הגורמים

רצוי מאוד לנקוט טיפול מונע; תכיפות ההתקפים וחומרתם יפחתו, אם תצליח לזהות את גורמי ההתקף ולסלקם. אל תתבייש לפנות לרופא ולשאול אותו בעניין זה; הוא יכול להעלות הצעות שיעזרו לך. נסה לגלות אם מאכל מסוים הוא הגורם לך התקף. אחת הגישות האפרויות היא להוציא מן התפריט את כל המרכיבים הנפוצים העלולים לגרום התקף ולהחזירם לתפריט בזה אחר זה. נוהל כזה מאפשר לעמוד על קשר בין מאכל מסוים ובין תכיפות ההתקפים. תרגילי הרפיה, כגון יוגה, עשויים גם הם להועיל, בהפחיתם את המתח העלול לגרום התקפים או להאריך את מכם.

צדעת והגלולה

אצל חלק מן הנשים קשורים כנראה התקפי הצדעת בלקיחתת גלולות נגד הריון, אם כי המעבר לשימוש בגלולות בעלות תכולת אסטרוגן נמוכה עשוי להפחית תופעה זו. מומלץ להפסיק את השימוש בגלולה או לפנות לרופא בעניין החלפתה, אם מופיע אצל אשה התקף מיגרנה עם התחלת השימוש בגלולה. אם אותה אישה סבלה קודם לכן בצדעת, והגלולה גרמה לה עליייה משמעותית במיספר ההתקפים- או אם השתנה אופיים של התקפים והופיעו סימפטומים אחרים- עליה להיוועץ ברופא.

_________________
[HE] בסוגי צדעת (מיגרנה)- גורמיהם וטיפולם 120264
ErnestMarua
ErnestMarua
GaRDoS/Co-Worker
GaRDoS/Co-Worker

Posts : 112
Reputation Level : 6
Join date : 2009-07-16

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum